www.ilonaf.cz

Obrazy Tingatinga z Tanzanie Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce Ilonaf.cz - cestovatelské projekce

Nabídka přednášek spojených s promítáním fotografií

Tanzanie

Stopem po Tanzanii
Promítání fotografií z Dar es Salaamu - hlavního města Tanzanie, z okolí jezera Tanganika a ze severní Tanzanie - oblasti, kde žijí Masajové. Vyprávění o životních podmínkách lidí v různých koutech této obrovské země, o veselé autobusové dopravě a stopování, o stravování v Africe a hlavně o tom, jak se tam dá skvěle přibrat na váze.
Pak také o tom, jak při malárii naopak všechny kila shodíte, o nepříjmených mouchách tse-tse i o nepříjemných bílých turistech a o navzdory tomu všemu šťastných a pohostinných místních lidech.

Za přírodou a uměním Tanzanie
Vyprávění o řezbářích z kmene Makonde a malířích stylu Tingatinga žijících v hlavním městě Tanzanie. Fotografie divokých zvířat v méně známém národním parku Mikumi a typy jak tento park levně navštívit. Zážitky z cesty vlakem a poté pěšky podél národního parku Udzungwa, který je deštným pralesem.
A nakonec o horských vesnicích v Uluguru mountains, kde místní lidé chovající kozy z Finska :)

Tanzania ON THE ROAD
Dobrodružství prožitá na cestě napříč Tanzanií do národního parku Katavi a z cesty na motorce do rezervace Selous. Zážitky i praktické postřehy z pobytu v národním parku, promítání fotografií afrických zvířat, výprava k tajemnému jezeru v kráteru. Také různé veselé historky ze stopování, například o neuvěřitelně dlouhé cestě na náklaďáku s lahvemi a sušenými rybami!
Příběhy z putování na motorce za rodinami malířů stylu Tingatinga, žijících v turisticky neznámé lokalitě u jižních hranic Tanzanie. Vyprávění o jejich způsobu života a o vazbách na světově známé malíře z Dar es Salaamu, hlavního města Tanzanie. Představen bude například ctihodný náčelník Nakoko a jeho žena Nashungia z vesnice na jihu a také jejich vnuci a pravnuci, žijící již moderním způsobem ve velkém městě.

Lze udělat jednotlivě i jako cyklus projekcí při nichž je možné uspořádat výstavu afrického umění.
Podívejte se na fotografie z Tanzanie už teď a získejte zajímavé informace z webu CK Mundo!

Cestovatelské projekce - Tanzánie

Albánie

Trabantem po Albánii
O tom, jak je to s tou "nebezpečnou" zemí doopravdy! Projekce o právě objevované destinaci - země moře, hor a divokých řek, římských ruin a středověkých zřícenin, mešit a kostelů a hlavně pohostiných lidech. O cestovaní nejspolehlivějším vozítkem a dobrodružstvích na albánských silnicích.

Vodní putování Albánií
O sjíždění albánských řek - divoká voda i vandrování, o brodění se nádhernými kaňony s vysokými vodopády. O krásách albánské přírody, pohostinnosti místních lidí a turisticky neobjevených lokalitách.

Lze udělat jednotlivě nebo společně s výstavou fotografií.
Podívejte se na fotografie z Albánie už teď a získejte zajímavé informace z webu CK Mundo!!

Cestovatelské projekce - Albánie

Parky a ovce Nového Zélandu

Projekce fotografií z cesty po Jižním ostrově NZ - krásy národních parků, divoká zvířata, život místních farmářů, ojedinělá ptačí fauna, výlety na mořském kajaku, Fjordland ponořený v mlze ... A rady jak co nejlevněji navštívit tuto zemi :)

Cestovatelské projekce - Nový Zéland
Další fotografie ZDE.

Doporučuji také přednášký mých kolegů!

David Švejnoha - www.svejnoha.cz
Cestovatel a fotograf nabízí přednášky i programy z různých koutů celého světa: JAR, Namibie, Botswana, Peru, Bolívie, Zambie, Jak se žije v Africe, Maroko, Venezuela, Všebarevná etnika světa.
Kontakt: svejnoha@gmail.com, tel.: 777 202 230

Lukáš Synek - www.cestar.euweb.cz
Diashow a cestovatelské přednášky cestovatele, fotografa a autora knihy Hedvábnou stezkou - Malawi, Hedvábná stezka, Turecko, Írán, Střední Asie, Čína, Emiráty, Jemen, Barma, Bolívie, Chile.
Kontakt: lsynek@seznam.cz

Projekce a programy pro školy

Albánie do zeměpisu a dějepisu

Cílová skupina: žáci druhého stupně, studenti středních škol
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Představení země – mapa, přírodní podmínky, velká města (Tirana, Dürres, Shkodër), historicky významné lokality (památky pod ochranou UNESCO, antická města, zříceniny středověkých hradů, byzantské kostely, mešity z tureckého období).
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Doplněno o cestovatelské zajímavosti, možnost diskuze - prostor pro otázky žáků/studentů.

Albánie – zapomenutá Evropa

Cílová skupina: žáci druhého stupně, studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny žáků/studentů
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Vyprávění o putování trabantem, o sjíždění albánských řek - divoká voda i vandrování, o brodění se nádhernými kaňony s vysokými vodopády. O krásách albánské přírody, pohostinnosti místních lidí a turisticky neobjevených lokalitách. Již při vyprávění je možnost, aby se žáci/studenti ptali. Na konci informace o tom jakým způsobem lze do této země cestovat.

Istanbul – město na hranici Evropy a Asie

Cílová skupina: studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny studentů
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Krátké představení Turecka, uvedení do historie Istanbulu jako města křesťanů a muslimů, fotografie z nejvýznamnějších památek. Zároveň představení programu Couch Surfing pomocí něhož lze cestovat snadněji po světě.

Kamčatka – Rusko na konci světa

Cílová skupina: studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny studentů
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Představení okouzlující sopečné oblasti na poloostrově Kamčatka. Vysvětlení toho, jak vulkány fungují a fotografie z aktivní oblasti.
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Doplněno o cestovatelské zajímavosti, možnost diskuze - prostor pro otázky studentů.

Kyrgyzstán – země koní a hor

Cílová skupina: studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny studentů
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Krátké představení státu. Poté prezentace fotografií z oblasti ledovce Inylchek, jednoho z největších ledovců na světě. Objasnění vzniku ledovců a vyprávění o Merzbaherově jezeře, unikátním přírodním úkazu této oblasti. Zároveň nahlédnutí do světa horolezců v oblasti hor Pik Pobeda (7439 m) a Khan-Tengri (6995 m).
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Doplněno o cestovatelské zajímavosti, možnost diskuze - prostor pro otázky žáků/studentů.

Nový Zéland – ovce a národní parky

Cílová skupina: žáci druhého stupně, studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny žáků/studentů
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Krátké představení státu (historie, současnost, přírodní podmínky). Vyprávění o cestě po Jižním ostrově NZ - krásy národních parků, divoká zvířata (ojedinělá ptačí fauna) a život místních farmářů (chov krav, ovcí, koní). Již při vyprávění je možnost, aby se žáci/studenti ptali. Na konci informace o tom jakým způsobem lze do této země cestovat.

Tanzanie do zeměpisu

Cílová skupina: žáci druhého stupně, studenti středních škol
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Stručné představení země – mapa, hlavní město (fotografie z Dar es Salaamu, bohaté centrum/chudé periferie), život na vesnicích, národní parky a zvířata – s tím související turistický ruch, nerostné bohatství, historie (arabové, kolonie, moderní stát po 1964).
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Doplněno o cestovatelské zajímavosti, možnost diskuze - prostor pro otázky žáků/studentů.

Tanzanie cestovatelská

Cílová skupina: žáci prvního i druhého stupně, studenti středních škol, vhodné i pro větší skupiny studentů
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Promítání fotografií z Dar es Salaamu - hlavního města Tanzanie, z okolí jezera Tanganika a ze severní Tanzanie - oblasti, kde žijí Masajové. Vyprávění o životě lidí, autobusové dopravě a stopování, stravování v Africe, malárii, mouchách tse-tse a mnohém dalším. Již při vyprávění je možnost, aby se žáci/studenti ptali. Na konci informace o tom jakým způsobem lze do této země cestovat a stručně také o možnostech dobrovolnictví v neziskových organizacích.

Umění z Tanzanie

Cílová skupina: studenti středních škol, vhodné pro školy s uměleckým zaměřením
Délka: 1 vyučovací hodina
Program: Krátké představení státu a životních podmínek v Tanzanii, popis současné situace místních umělců. Vyprávění o malířích stylu Tingatinga a řezbářích z kmene Makonde. Ukázky obrazů, sošek, barevných látek a šperků.
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Doplněno o cestovatelské zajímavosti, možnost diskuze - prostor pro otázky žáků/studentů.

Program Dotknout se Afriky I

Cílová skupina: žáci první a druhé třídy, mladší žáci zvláštních škol
Délka: 3 vyučovací hodiny
Program: Představení Afriky (především na příkladu Tanzanie) nejmenším žákům: skládání map, ukázka originálních sošek, šperků a obrazů (žáci si je budou moci osahat), africké oblečení – všichni budou mít možnost si ho vyzkoušet, tanec – jednoduchou formou, zapojení všech, promítání fotek žáci aktivně získávají informace formou návodných otázek, reflexe formou kreslení (zároveň výstup vhodný pro prezentaci rodičům).

Program Dotknout se Afriky II

Cílová skupina: žáci třetí a čtvrté třídy
Délka: 2 vyučovací hodiny
Program: Představení Afriky (především na příkladu Tanzanie) malým žákům: promítání fotek, žáci aktivně získávají informace formou návodných otázek, hra Hádání afrických zvířat – jednoduchou formou se žáci seznámí s africkým jazykem swahilština a fakty ze života afrických zvířat, ukázka originálních sošek, šperků, obrazů a oblečení (žáci si je budou moci osahat), tanec – jednoduchou formou, zapojení všech kteří chtějí.

Program pro školy - Dotknout se Afriky

Program pro školy - Dotknout se Afriky

Podmínky a cena

Délka cestovatelské přednášky je cca 90 minut, na konci je možnost diskuze. Projekce je vždy přizpůsobena věku a předpokládanému zájmu posluchačů.
Při projekci je třeba dataprojektor a plátno a notebook, po dohodě mohu přivézt vlastní.
V případě projekce pro školu (pro jednu i více tříd) se lze domluvit na vybrání "vstupného" od žáků (záleží na počtu žáků a cestovném, většinou se pohybuje 50 Kč/1 žák).

Pro koho jsou určeny?

V nabídce jsou projekce pro knihovny a jiné veřejné prostory, pro školy i mateřské školky. Každá projekce je přizpůsobena publiku, pro školy jsou připraveny i různé doplňkové hry a pro malé děti je celý program koncipován jako hra.

Reference

4. března 2009 jsem se zúčastnil cestopisné přednášky o Novém Zélandu ve Státní vědecké knihovně v Hradci Králové. Vedla ji Ilona Bittnerová, která také průvodcuje náš zájezd do Albánie . Její mluvený projev znám už z povídání do mikrofonu na zmiňovaném zájezdu a musím i v tomto případě velmi pochválit její poutavé vyprávění vyplněné jak faktografickými informacemi, tak především osobními zážitky a často netradičními zkušenostmi. Posluchač během vyprávění ani nemůže ztratit pozornost, v zaplněném sále jsem zaznamenal mnoho pozitivních ohlasů.
Petr Želiezko, majitel cestovní kanceláře Mundo

Ve dnech 20. a 21.10.2009 proběhly v Městské knihovně Karlovy Vary pobočce Čankovská 4 přednášky paní Ilony Bittnerové na téma Tanzánie. Akcí se zúčastnilo 104 dětí různého věku a mentální úrovně. Paní Bittnerová se zhostila svého úkolu výborně, s naprostou jistotou. Děti byly skvěle motivovány k aktivní spolupráci a moc je to bavilo. Velmi se všichni těšíme, až tuto akci budeme moci v březnu příštího roku zopakovat. Je o ní mezi dětmi i pedagogickým sborem velký zájem. Paní Ilono, gratulujeme!
Zdena Dorňáková, Městská knihovna v Karlových Varech

Ilonu Bittnerovou lze považovat za stálici ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Od roku 2009 přilákala plno lidí na zajímavou besedu už celkem třikrát a čtvrtá beseda je skoro za dveřmi. První cestopisné téma, které u nás měla, bylo Parky a ovce Nového Zélandu, následovalo Trabantem po Albánii a Vodní putování po Albánii. V říjnu 2010 se s ní přesuneme do Tanzanie, kterou procestovala stopem. Její živé a veselé vyprávění je doprovázeno mnoha autentickými fotografiemi. Na konci besedy je možno si zakoupit originální přáníčka, která Ilona sama vyrobila pomocí svých fotografií z cest. Velkou výhodou je, že pracuje i jako průvodkyně v cestovních kancelářích, a proto dokáže případným zájemcům o dobrodružství kvalifikovaně poradit, co a jak v dané zemi funguje.
Přeji hodně dalších zajímavých cest, abychom se i my měli stále na co těšit!
Petra Mikulecká, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

15. května 2008 se uskutečnila beseda s Ilonou Bittnerovou "Stopem po Tanzanii" v Městské knihovně Lipník nad Bečvou v rámci cyklu Host v knihovně. Zajímavé vyprávění nebylo jen seznámením s exotickou zemí z hlediska geografického, historie či kultury, ale posluchače zaujaly především cestovatelčiny postřehy ze života obyčejných lidí, o jejich mentalitě a běžném životě. Poutavé vyprávění bylo doplněno profesionální prezentací a výstavou výrobků, výtvarných děl, ozdob, šátků a suvenýrů z rukou domorodých obyvatel. Mnozí návštěvníci využili možnost si vystavené vyrobky koupit. Já sama jsem koupila nádherné náušnice pro dceru a jako dárek na narozeniny jsem si vybrala krásný dřevěný svícen. Setkání s Ilonou Füzékovou mělo v našem městě tak velký ohlas, že jsme ji pozvali opět a v roce 2009 se s námi podělí o zážitky z cestování po Albánii.
Miroslava Střelcová, MK Lipník nad Bečvou

Přednáška byla moc pěkná, zajímavá a podaná s vtipem a nadhledem. Přeji Vám mnoho dalších krásný zážitků nejen v Tanzánii a nám knihovníkům přeji, aby už brzy vyšla Vaše knížka.
Věra Mimrová, Knihovna města Ml. Boleslav

Cestopisů u nás probíhá mnoho. Mezi velmi kvalitní patří právě pořady Ilony Bittnerové. Osobitý a přirozený projev, kvalitní fotografie a mnoho zajímavých a pro cestovatele důležitých informací…to jsou věci, které návštěvníci chtějí slyšet a u Ilony se toho dočkají. V roce 2007 u nás proběhlo promítání o Tanzanii, v roce 2008 o Albánii a v roce 2009 o Novém Zélandu. Na oba pořady jsme zaznamenali mnoho pozitivních ohlasů. Věřím, že i další spolupráce bude mít stejný úspěch a spokojenost bude na straně účinkující, pořadatelů a hlavně u návštěvníků…
Jan Albrecht, Knihovna města Plzně - M-klub

Cestopisné pořady se těší mezi uživateli knihovny velké oblibě. Cestovatelé přibližují čtenářům cestopisných knih realitu cestování, poznávání dalekých, většinou pro nás, exotických zemí. A když má vypravěč zážitky ze setkání s obyčejnými lidmi, pobývá mezi nimi a nasává atmosféru jejich žití, a je schopen a ochoten své zážitky předávat dál, takové pořady bývají mezi posluchači nejoblíbenější a nejvyhledávanější. A právě takového člověka měla naše knihovna to štestí poznat a zprostředkovat svým uživatelům již několikáté setkání. Mgr. Ilona Bittnerová a její pořady s fotografiemi z Tanzanie, Nového Zélandu, Kyrgyzstanu a Albánie patří právě k těm úspěšným a nejzajímavějším! Pořady bývají doplněny výstavami, malíři z Tanzanie a jejich obrazy vždy přilákají do knihovny mnoho příznivců a obdivovatelů tohoto umění. Obrazy zvířat a dalších afrických námětů obmění a na čas zpestří atmosféru výpujčních prostor knihovny.
Naděžda Štěrbová, Knihovna Čelákovice

V současné době pracuji v Městské knihovně v Rychnově nad Kněžnou a máme s Ilonou Bittnerovou na květen tohoto roku naplánovanou besedu s dataprojekcí Za přírodou a uměním Tanzanie.
Na besedu se velmi těším, protože slečnu Ilonu znám z Městské knihovny v Dobrušce, kde jsem pracovala donedávna. Tam také proběhla před dvěma lety její beseda Trabantem po Albánii, která se čtenářům natolik líbila, že za rok následovaly další dvě přednášky, tentokrát o Africe. Stopem po Tanzanii a měsíc na to Malíři a řezbáři Tanzanie. Obě prezentace byly spojené s výstavou afrického umění a mohu jen potvrdit, že jak přednášky, tak i výstava stály opravu za to a měly velký ohlas nejen u nás, ale především u čtenářů a návštěvníků knihovny.
Cestopisná vyprávění Ilony Bittnerové mohu vřele doporučit. Důkazem toho je i plánovaná přednáška v mém novém zaměstnání.
Iva Mansfeldová, Kultura Rychnov nad Kněžnou

Dne 11.5. a 12.5.2009 u nás v MŠ Dráček proběhlo seznamování s Afrikou s lektorkou Ilonou Bittnerovou. Děti se dozvěděly velice mnoho nových poznatků pěknou hravou formou, přiměřenou jejich věku. Lektorka uměla děti upoutat, střídala činnosti podle potřeb dětí. Někdy se sešlo na taneček a prohlížení výrobků i obrazů až 40 dětí a i to zvládla výborně. Průběžně měla 25 dětí, které nadchla při svém vystupování. Je vidět, že Ilonu tato práce baví a daří se jí. Z prohlížených fotografií bylo vidět, jak svou prací- zájmem přímo žije. Každá z nás by chtěla být po jejím vyprávění někde v Africe. Také děti živě vyprávěly rodičům své dojmy. Byly to vydařené dva dny, ketré dětem mnoho daly a nás obohatily další poznatky. Těšíme se na další spolupráci.
Bc. Marcela Michňová, ředitelka MŠ Dráček

Mgr. Ilona Bittnerová přednášela v Obchodní akademii v Lysé nad Labem žákům prvních až třetích ročníků o Tanzánii. Výklad doplnila velice poutavou PC prezentací. V úvodu představila zemi ze zeměpisného hlediska, hlavní část zaměřila na přírodní krásy země a život lidí v této zemi. Zajímavé bylo pro studenty vyprávění o afrických malířích. Přednášku této cestovatelky doporučuji proto, že kromě znalostí podložených osobní zkušeností, má Ilona vynikající schopnost získat a udržet pozornost žáků. Během přednášky naváže s posluchači kontakt, díky němuž se žáci vždy zapojí do nabídnuté diskuse.
RNDr. Ivana Dvořáková, ředitelka OA Lysá

Dne 10.3.2010 jsme v rámci MKV, tématický celek „Jak se žije jinde – Afrika“, absolvovali interaktivní povídání s paní Ilonou Bittnerovou, která pro nás připravila povídání o Tanzánii. celé hodnocení
Helena Pěnkavová, Speciálně pedagogické centrum v Karlových Varech, březen 10

Pořad Dotknout se Afriky byl velmi zajímavě koncipován. Prolínaly se v něm různé druhy informací her a námětů. celé hodnocení
Mgr. Jitka Šmicová, ředitelka MŠ Kamenický Šenov - Prácheň

Děti byly nadšené, program byl pestrý, nápaditý, líbilo se mi propojení mluveného slova s hudbou, tancem, hádáním zvířat, kreslením obrázků ... Děti reagovaly spontánně, měly spoustu dotazů. Velice pěkné byly také ukázky předmětů, které si děti mohly prohlédnout.
Hodnotím Vás na 111111 s *****.... Ještě jednou Vám děkuji a příští školní rok nashledanou.
Valerie Karschová, vychovatelka ze školní družiny ZŠ Kamenický Šenov

Seminář se nám velice líbil, děti byly soustředěné. Aktivity programu byly vhodně řazeny - prokladáním aktivní činnosti, pohybem, zpěvem, skládáním obrázků.
Blanka Plachá, učitelka z MŠ Raspenava

Očekávání splněno na 100%. Velmi pěkný přístup k dětem. Program byl promyšlený a dobře podaný dětem.
Blanka Pátková, Ředitelka z MŠ Klubíčko Liberec

Jsem naprosto spokojená, program splnil mé očekávání. Náplní odpovídal metodice, jakou se pracuje v MŠ. Lektorka je trpělivá, velice příjemná a dětem milá.
Děti v MŠ vydrží max 30 min. s pozorností. Proto je vždy dobré zařadit pohyb, tanec, bubnování, aby se "vyřádily" = uvolnily.
Předavání informací přes otázky je výborné. Moc děkuji, bylo to :)
Mgr. Jana Šindelářová, MŠ Bílý Kostel n.N.

V červnu tohoto roku jsme využili nabídky občanského sdružení ADRA a dětem v naší školce nabídli projekt „Dotknout se Afriky“. Slečna lektorka nabídla dětem během dvou dnů širokou škálu různých informací, fotografií, krátkých filmů, kreslení, ukázkových předmětů a pohybu. Všechny činnosti se vzájemně prolínaly a doplňovaly a plně vystihly potřeby a možnosti dané věkové skupiny.
Její vystupování bylo milé, příjemné, děti ji bez problému respektovaly. Naše setkání doufám nebylo poslední a všem učitelům MŠ a ZŠ, kteří chtějí nabídnout dětem nové informace jinými formami a prostředky, vřele doporučuji využít nabídku sdružení ADRA a pozvat na svou školu lektorku Ilonou Füzékovou.
Lenka Scholzová, MŠ Poniklá

Copyright © 2015 ilonaf.cz Všechna práva vyhrazena.