Jaká byla móda 30.let

Jaká byla móda 30.let Jaká byla móda 30.let

Móda se v průběhu desetiletí mění. Jeden rok je v kursu to a další rok zas ono. Mnoho prvků se navzájem kombinuje, mnoho se vrací opět na předváděcí mola. Jak to ale vypadalo v době, kdy naše babičky a prababičky s noblesou navštěvovaly divadla a plesy. Jaké prvky jsou opět v módě.

moderní boa

Ve 30.letech 20.století se móda pro ženy vyznačovala několika prvky, které byly pro tu dobu typické.

1/ Začal být kladen na důraz ženskosti. Móda se snažila vypíchnout tento prvek jak v oblečení, tak i v účesech a varvách látek. Zvýrazňovala se oblast boků a poprsí. Střihy se ale přece jen uvolňovaly, mnohé šaty měly splývavý charakter. Byla v popředí štíhlá silueta, která stále byla prvním předpokladem pro ideál krásy ženy.

2/ Dámské účesy se poněkud měnily. Ženy se odvážily ukázat svá ramena a účesy se podstatně zkracovaly. Byly krátké, ale navlněné a byla snaha o jejich objem, aby to vypadalo, že žena má hodně vlasů. Používaly se kulmy a nahřívací želízka, která uměla vykouzlit to pravé. Ozdoby do vlasů začaly pronikat ke konci tohoto období. Čelenky, stuhy a bižuterie byly častými doplňky vlasů a dodávaly celkovému oblečení ten pravý elegantní ráz. Začala být v módě především blond barva vlasů. Tehdejší chemie již uměla triky, které blond barvu vlasů uměly vykouzlit. Kvalitě vlasů to ale moc nesvědčilo.

3/ Ženy začaly nosit sportovní střihy oblečení pro určité sporty, zejména pak na tenis, turistiku. Tyto modely dovolovaly více pohybu, byly pohodlné a nikde netísnily. Pro plavání se začaly šít plavky, které už tolik nezakrývaly všechny části těla, ale dovolovaly vyniknout ženské kráse.
kabaretní vystoupení

4/ Začaly se vydávat módní časopisy, kde se ženy dočetly o novinkách a módních trendech. Tohle čtení bylo velmi oblíbené. Ženy se předháněly, v čem se předvedou na plese nebo na jiné společenské akce svého města. Módní časopisy byly výbornou inspirací. Kdo měl přístup k zahraničním časopisům, často pak vynikal v svém oblékání, protože šikovné švadleny snadno zahraniční modely okopírovaly a levně ušily.

Dnes se dá říci, že módní svět se točí stále stejně. Určité prvky se vracejí, jiné jsou stálice. 30. léta jsou dobrou inspirací, jak být krásná.