Jak fungují menstruační kalhotky?

Zatím co dříve neměli ženy moc na výběr ohledně toho, co si zvolí jako hygienickou pomůcku během menstruace, dnes už jsou jejich možnosti mnohem širší. Mohou vybírat z desítek druhů vložek, tampónů, nebo si pořídit takové vychytávky, jako je menstruační kalíšek, nebo právě zmíněné menstruační kalhotky.

Možná vás při napadá při slově menstruační kalhotky, jak to funguje. Pojďme se tedy podívat na princip této menstruační pomůcky a jaké výhody ženám přináší.

menstruační kalhotk

Menstruační kalhotky jsou adekvátní náhradou tampónů nebo vložek. Jsou velmi oblíbené proto, že nezanechávají takovou ekologickou stopu, jako výše zmíněné pomůcky, jelikož jsou opakovatelně použitelné. Po použití se jednoduše vyperou, osuší a můžete je použít opakovaně znovu. Samozřejmě nejsou nezničitelné, ale kvalitní kalhotky vám vydrží dlouhé měsíce.

Jak tedy kalhotky fungují? Skládají se vlastně ze tří vrstev, kdy každá plní svou specifickou funkci. První vrstva je savá, která do sebe vsákne menstruační krev. Druhá vrstva je antibakteriální. Ta zabraňuje tomu, aby se v látce množily bakterie a také nepropouští ven zápach. Třetí vrstva je tvořena nepropustnou látkou, která brání tomu, aby menstruační krev prosákla na vaše oblečení.

žena

Kalhotky si měníte podle síly vaší menstruace. Pokud ji nemáte nijak silnou, můžete jedny nosit cca 8-12 hodin. Kalhotky se také dají zakoupit podle síly menstruace. Třeba na noc jsou vyčleněné zvláštní kalhotky, jejichž sací vrstva sahá až do pasu a nemusíte mít tedy obavu, že se vám v noci stane nevítaná nehoda. Pokud máte i přes den obzvlášť silnou menstruaci, mohou pro vás kalhotky být pojistkou k jiným hygienickým pomůckám, třeba vložkám.

Kolik byste si měli kalhotek do začátku koupit? Vzhledem k nutnosti praní a dokonalému schnutí, je ideální si pořídit sadu alespoň na pokrytí dvou dnů. To znamená dvoje kalhotky na noční nošení a čtvery nebo patery na denní nošení.

About the Author

You may also like these