Dům je dobrá věc

Každý chce někde bydlet. A každý by taky někde bydlet měl. A bydlí. Největší ubožáci ve škarpě, někdy na ulici nebo pod mostem a podobně, ale to není zrovna šťastné řešení. Mnohem lepší je bydlet ne jako bezdomovec, ale jako slušný člověk. To znamená v bytě nebo domě.
Někdo tedy bydlí v paneláku. O takovém člověku se často uvažuje jako o chudákovi, protože se nezmohl na nic lepšího a musí tedy žít v králíkárně. Ale on to vůbec žádný chudák není, jestliže se podíváte na ceny, které chtějí realitní kanceláře i za ty nejmenší byty v betonové džungli. I takový panelákový byt je pro spoustu z nás hodně drahý luxus.
dům u vody
Ti šťastnější pak mají svůj dům, ale je vlastně otázka, jestli jde o opravdu ty, kterým přálo štěstí. Protože dům má ve srovnání s bytem celou řadu výhod, ale klidně i nevýhod. A někdy je na tom člověk s domem hůř než ten s bytem.
Vlastní dům je skvělý hlavně v tom, že je v něm člověk svým vlastním pánem. Nemusí se o nic dělit s ostatními nájemníky, nemusí se starat o to, jestli někoho neruší skrz tenkou zeď sousedící s vedlejším bytem a někdo odvedle neruší jej. Nikomu tu taky nehrozí, že ho vytopí ti seshora, protože je nad jeho domem jen obloha, nikdo se nemusí bát, že vyhoří kvůli sousedům, že ho odpojí od elektřiny, vody, plynu a podobně jenom proto, že je tu společná přípojka a ti druzí odvedle neplatí.
Ale na druhou stranu se takový samostatný rodinný dům často jenom těžko vytápí, stojí to velké peníze a často se musí třeba řezat dříví, skládat uhlí a tak. Zatímco v paneláku stačí otočit kohoutkem u radiátoru a je to. Daleko hůř se sem seženou řemeslníci pro opravy a rekonstrukce, protože to není tak velký kšeft jako výšková budova.
lidová architektura
Rodinný dům má výhodu, že často stojí uprostřed zahrady, ale často je to z něj mnohem dál do obchodu, protože obchodníků se na panelákovém sídlišti uživí hodně, kdežto v osadě s několika rodinnými domy ne.
O panelák a jeho údržbu se stará většinou správce a pro ostatní je to tak lehčí než u domu, kde se stará každý sám za sebe.
A tak je dům dobrá věc, ale je otázka, jestli je to to nejlepší, lepší než panelák. Ale každopádně je to obojí lepší než život bez přístřeší. Nebo na pochybných ubytovnách.

About the Author

You may also like these