Několik otázek a odpovědí pro zájemce o mobilní domy

Je možné bydlet v mobilním domě celoročně?
Záleží vždy na provedení výrobku, resp. jeho konstrukci, zateplení, zda jde o dvojitá okna, atd. Současnému trendu zvyšujícího se zájmu o bydlení v takových objektech se pružně přizpůsobili čeští výrobci a na trhu je dnes již řada objektů koncipovaných jako tzv. mobilní dřevostavby. Čeští výrobci zateplují tyto domy již běžně od 50 m2 a navíc klienti zpravidla zateplení vyžadují jako základní vybavení. Jen minimum zájemců o tento typ přístřeší nevyžaduje zateplení.
dřevěné podlahy.jpg
Je možné vzít si hypotéku na tento způsob bydlení?
V zásadě ano, pokud stavební úřad posvětí konkrétní požadavek jako vhodný k bydlení po celý rok. Je k tomu třeba projektová dokumentace, provede se ohlášení stavby, a bance je v podstatě jedno, zda dům stojí na betonových pilotech, nebo na podvozku s ocelovým rámem.
Ženy, nebo muži?
Otázka zní, zda se více o tento způsob bydlení zajímají ženy, nebo muži. Překvapivě jsou to právě ženy. Předpokládá se, že muže zajímá technické řešení se vším všudy, ale rozhodovat o tom, zda bude rodina bydlet v pronajatém bytě, nebo raději konečně ve svém, na venkově, v kontaktu s přírodou, s vlastní zahrádkou, zajímá hlavně naše milovaná křehká stvoření. Velký zájem roste i u mladých rodin s dítětem, není totiž problém pořídit takové bydlení i s pozemkem přibližně za milion.
Jaké jsou rozměrové limity?
Domy se sestavují většinou z modulů, záleží na dohodě s výrobcem. Nejčastěji se dodávají stavby o dispozici 2 + kk kolem 50 m2, ale není problém sestavit i větší objekt. Stávají se i případy, že mají zájem bydlet dvě rodiny vedle sebe (dvougenerační bydlení), a tak se někdy spojí více modulů v jeden celek, který může přesáhnout i 120 m2. Docela běžné je i přidání dalšího modulu ke stávajícímu domu po několika letech, např. tehdy, jestliže se mladé rodině narodí další dítě.
plovoucí podlaha.jpg
Jak se domy převáží?
Podmínkou je, aby stavba měla vlastní podvozek. Pak je možné ji převézt v podstatě kdykoli a kamkoli. Kdo zkrátka uvažuje nad tím, že se bude častěji stěhovat, měl by pořídit raději menší stavbu, ale problém není ani u větších domů, které se dají po modulech rozebrat a převézt kamionem se speciálním návěsem.

About the Author

You may also like these