Závitník je neustále potřeba

Závity jsou tu s námi již delší dobu, přičemž neustále sklízí úspěchy, protože opravdu mají skvělé vlastnosti pro využití nejen v sériové strojírenské výrobě.

Závitník je neustále potřeba

Skvělí nástroj

Závity se dají při výrobě použít na každém kroku, a proto mají skutečně ve strojírenství velký význam a neměli by chybět v žádné dílně, protože závitník je jeden z nejzákladnější nástrojů, jenž musí mít každá kovoobráběcí firma a kutil. Primární účel tohoto nástroje je samozřejmě řezání závitů v otvoru, jenž mužem poznat díky válcovitému tvaru. Díky němu můžeme vyrábět vnitřní závity, ovšem nesmí chybět ani vnější typ.

závit na rukojeti

Ten se vyrábí za pomocí závitová očka. Ovšem jen tak rukou závit rozhodně řezat nejde, a proto jej musíme upevnit do vratidla, což zajistí snadné řezání, a především závit bude vyřezán rovně, bez čehož nepůjde například pěkně našroubovat protikus. Často se také prodávají pro jeden závit sady, aby byla zajištěna co největší přesnost, přičemž se postupně ubírá materiál. Takový výsledný závit má nakonec opravdu skvělou přesnost, takže se dá využít i v přesném strojírenstvím, kde jsou nároky na kvalitu velké.

Více druhů

Závitníků je samozřejmě spousta, protože ve výrobě je zapotřebí spoustu různých typů, jenž se volí podle dané situace a technologického využít. Základem celého nástroje je tvar šroubu, přičemž po obvodu jsou břity, které zajistí řezání materiálu a tváření výsledného tvaru závitu. Při takovém procesu se zároveň musí používat mazivo, přičemž naprostou klasikou i u ruční výroby je olej.

šroub s matkou

Velice využívaným nástroj tohoto typu je trapézový závitník https://www.i-nastroje.cz/Maticove-Narex-c14_281_3.htm, který slouží například pro výrobu matic, bez kterých se v dnešní době rozhodně neobejdeme a potkáváme je na každém kroku. Většina závitů je pravých, ovšem u různých zařízení je potřeba mít součástku s levým závitem, a proto tu máme i trapézové závitník levé. Možná si říkáte, že jejich cena je poměrně vysoká, ovšem ve skutečnosti není, protože musíte mít na paměti několik faktů. Jedná se totiž o nástroje z velice kvalitního materiálu, které nezničí ani sériová strojní výroba.

About the Author

You may also like these