Co je podstatné pro průmyslová svítidla

Světelný tok – průmyslová svítidla Lightpark jsou výjimečná především světelným tokem. Musí totiž pokrýt značnou plochu i při instalaci vysoko nad zemským povrchem či povrchem jednotlivých podlaží průmyslových komplexů. Běžně osvítí plochu 70 čtverečních metrů s průměrnou svítivostí 120 luxů, a to i při montáži ve výškách nad pět metrů. Dostatek umělého světla je pro vybavení pracovišť základní podmínkou a proto mají tato osvětlovací tělesa výkon přesahující 15 000 lumen.vnitřek průmyslové haly
Barva světla – jistě je vám známo, že barva světla má rozhodující vliv na naši psychiku. Při západu a východu slunce převládají teplé odstíny a ty připravují lidský organismus do fáze odpočinku, anebo jej pomalu přivykají na přechod do fáze bdění. Při práci je zapotřebí sluneční světlo chladného odstínu a tomu se také musí přizpůsobit pracovní osvětlení. Půjde tedy o teplotu chromatičnosti vyšší, než 4500 K, nejčastěji to bývá v rozmezí 5000 – 6500 K. Naprosto nevhodné jsou pro práci např. sodíkové výbojky, které se ještě v některých průmyslových halách objevují. Ty naopak způsobují útlum a přispívají ke zbytečné únavě.
Index podání barev – měl by být vyšší než 80 Ra a tím se výrazně přiblížit skutečnému vnímání barev osvětlených předmětů. Proto jsou na pracovištích nevhodné sodíkové výbojky, jejichž index Ra je mnohem nižší.
Náběh na plný výkon – průmyslová svítidla na bázi LED diod mají podstatnou výhodu – pracují okamžitě na plný výkon ve zlomku sekundy. Toho však nelze docílit u vysokotlakých výbojek ani u nízkotlakých výbojkových svítidel, jako jsou např. kompaktní zářivky.průmyslové skladové prostory
Vyzařovací pracovní úhel – ideální úhel dopadajícího světla je 120 stupňů. Nejvíce svítidel v průmyslových objektech má tvar komolého kuželu, jehož cylindr odráží umělé světlo, kopírující sklon úhlu obvodového kuželového pláště. Tato svítidla se nasazují ve vzdálenostech od sebe obvykle 5 – 8 metrů, kdy vzájemné prolínání světla zajistí plynulé osvětlení po celé ploše pracovního prostoru.

About the Author

You may also like these