Jak vybírat proteinové výrobky

Čím dál více lidí holduje zdravému životnímu stylu. Dávno už to není jen přežitek pro ty, kteří sportují, nebo se snaží zhubnout. Lidé pochopili, že nezdravá strava vede ke spoustě onemocnění, které mohou končit až tím nejhorším možným způsobem. 

Proteiny, nebyli bílkoviny, mají v našem jídelníčku nezastupitelnou roli. Jsou stavební buňkou pro naše orgány, tkáně a svaly a také napomáhá s jejich regenerací. Taky jsou součástí spousta hormonů a enzymů. Bez bílkovin prakticky nemůžeme existovat. Mají taky velký sytící účinek, takže pokud do jídla přidáme bílkoviny, nebudeme mít brzy hlad.

mléko

Nálepka „protein“

Pokud uvidíte na něčem označení „proteinové“, nepodléhejte nadšení a zadívejte se pořádně na složení. Proteinové alternativy mají někdy jen třeba o 1 nebo 2 gramy bílkovin více, než jejich „neproteinová“ verze. Přičemž ta proteinová je třeba i jednou tak drahá. Samozřejmě, ne všechny výrobky s označením protein jsou špatně. Proteinové tyčinky, proteinové pudingy či proteinové drinky jsou fajn způsob, jak rychle posvačit, ale neměli by se stát každodenní součástí vašeho jídelníčku. Pokud uvidíte výrobky jako proteinový tvaroh, proteinové mléko a podobně, raději se jim vyhněte. Tyto výrobky jsou sami o sobě zdrojem bílkovin, a není potřeba kupovat předraženou proteinovou verzi.

vejce

Z čeho tedy čerpat proteiny?

Nejlepší způsob, z čeho čerpat proteiny, jsou základní suroviny, které jsou co nejméně průmyslově zpracované. Bílkoviny obsahuje opravdu spoustu kvalitních potravin. Maso, vejce, jogurty, tvaroh, luštěniny. Fajn zdrojem bílkovin jsou i šunky, ovšem vybírejte ty s minimem soli a s minimálně 95% obsahem masa. Pozor si dejte i u sýrů. Sice jsou také zdrojem bílkovin, ale vybírejte spíše ty méně tučné, s obsahem tuku maximálně kolem 40 %. 

Proteinové nápoje

Spousta z nás má slovo protein spojené s proteinovými nápoji. Jsou zdravé nebo ne? Rozhodně nejsou nijak závadné vašemu zdraví, ba, právě naopak. Pokud vám dělá problém do sebe během dne dostat dostatečné množství bílkovin, kvalitní proteinový nápoj, například ke svačince, pro vás může být skvělou volbou. Na výběr jsou i veganské proteiny, a obecně se proteinové prášky vyrábí snad ve všech příchutích na které si vzpomenete, takže si vybere opravdu každý.

About the Author

You may also like these