5 tipů, jak více zkulturnit svůj život

V první řadě je potřeba si ujasnit, že je určitý rozdíl mezi kulturou a kulturou. Existuje kultura populární, která slouží čistě k zábavě. Jejím cílem je cílovému „spotřebiteli“ nabídnout rychlé uspokojení, relaxaci a podobně, aniž by musel přemýšlet. Opakem je vysoká kultura, jejíž cílem je kultivovat společnost. Rozvíjet, vzdělávat a rozšiřovat lidem obzory, to je jejím posláním. A právě o této kultuře článek pojednává. Poradíme Vám, jak se ji ze začátku alespoň trochu přiblížit a svůj život povznést kulturou.prostory divadla
Divadlo
Divadlo je bezpochyby jedním ze zdrojů inteligentní (i neinteligentní) zábavy. My jsme Vám ale v popisku výše slíbili, že Vám dáme tipy, která nezahrnují přílišnou námahu, nebo dokonce finanční náklady. Naše doporučení tedy zní: „Pokud nechcete, či nemůžete chodit do divadla, sledujete divadelní záznamy doma.“ Pokud Vás divadelní hry nebaví, začněte něčím nenáročným, podívejte se na komedii, nebo moderní předělávku nějakého staršího díla. I to je víc než nic.
Knihy
Pokud nečtete, začněte! Pokud čtete, zamyslete se nad tím, co čtete. Zní to jednoduše, ale není to tak lehké. Často si totiž můžeme uvědomit, že čteme výhradně populární bestsellery, ale o klasických dílech nemáme ani ponětí. Přitom nám nemusí být vůbec vzdálená. Nemusíte přeci číst Vergilia v latině, můžete například zabrousit na Větrnou hůrku, nebo vyzkoušet Rozmarné léto.
Náhrada knih
Pokud z nějakého důvodu číst nechcete, nebo nemůžete, jsou tu i jiné možnosti. Právě pro Vás, kdo nechcete přijít o děj svých vysněných knih, nebo se nechcete stydět za svou neznalost klasických děl, můžete sáhnout buď po kvalitním filmovém zpracování knihy, nebo třeba po audioknize, kterou lze poslouchat například v autě.
Přizpůsobte televizi a sociální sítě
Zkuste se trochu zamyslet nad tím, co vídáte v televizi. TV Nova Vás i při nejlepším úmyslu neobohatí, a přitom je tak snadné přepnout na jakýkoliv z programů ČT, či jiných. Stejným způsobem lze ovlivnit i sociální sítě. Zkuste kromě svých oblíbených influencerů začít sledovat i nějakého umělce, či galerie, divadla a kina v okolí.prostory knihovny
Co se děje ve Vašem městě?
Poslední tip je čistě o Vaší fantazii. Pokud nebydlíte v malé vesničce a nemusíte i pro potraviny kamsi dojíždět, jistě se Vašem městě, nebo okolí odehrává mnoho zajímavých věcí. Možná jste ani nevěděli, že je ve Vašem městě galerie? Zkuste si počkat na výstavu, která by Vás mohla zajímat a navštivte ji!
Doufáme, že některý z našich tipů vyzkoušíte, jistě nebudete litovat!

About the Author

You may also like these