Ne všem se podnikání vyplatí

Byli a jsou mezi námi lidé, kteří se vrhnuli nebo dodnes vrhají na podnikání proto, že chtějí ostatním nabízet své služby a živit se tím, co je baví. Ale ne vždycky a ne všichni jsou takoví. Jsou mezi nimi i lidé, kteří podnikali a podnikají jenom proto, aby oškubali důvěřivce a pak i s jejich penězi zmizeli.
pracovní stůl
Ukázkovým příkladem byl hned po sametové revoluci třeba případ našeho rodáka Karla Pesela, který se ukázal být neblaze proslulý. Přijel už pár týdnů po sedmnáctém listopadu 1989 až z Ameriky a hrdě o sobě prohlašoval, že je prezidentem Ameriguide Inc. a míní tu investovat sto milionů dolarů. Měl tím prý v úmyslu podpořit založení Československé burzy a rozvoj naší ekonomiky, chtěl prý podporovat rozvoj československo-amerických podniků. A dával prý do toho úplně všechno, vlastní majetek a dobrou pověst sebe a jeho významných známých nevyjímaje.
Začal tu podnikat v lecčem. Vydával různé tiskoviny, nakupoval a prodával, zprostředkovával prodej všeho možného. Což bylo možné díky tomu, že kromě sta tisíc vlastních vložených korun od pana Pesela získala ona společnost, Ameriguide a. s., i miliony od důvěřivců, kteří si nakoupili její akcie ve snaze zachránit tím své úspory před tehdy rostoucí inflací. A kteří nepochopili, že tato společnost nemá se svou vlivnou americkou jmenovkyní nic společného.
podané ruce
Ovšem pak se to zvrtnulo a začalo vycházet na světlo světa kdeco. Třeba že tento údajný znalec, absolvent základní školy v jihočeských Loučovicích, pochybně machinoval s dvěma a půl miliony korun z firemních účtů, jež měly být použity na promítací práva jistého filmu. Následovala žaloba kvůli podvodu a pak už to šlo jako po másle. Myslím ke dnu nebo do háje. Firma, která získala od naivních našinců – jejích akcionářů přes dvacet milionů korun, a to byly ohromné peníze, shledala, že si její šéf notně přilepšil na její účet a zmizel zpátky na Floridu. V roce 1993 firma prodělala přes čtyři a půl milionu, v následujícím roce jedenáct milionů. A pak zkrachovala.
1200 akcionářů mělo prostě smůlu. Ze slibované záchrany jejich peněz před inflací zbyly necelé tři miliony a asi patnáctimilionové nesplatitelné dluhy.
A onen podnikatel nebo přesněji podnikavec? Údajně dosud spokojeně podniká doma v USA.

About the Author

You may also like these