Opravit nebo neopravit.

Stále do něj házíte peníze a doufáte, že se znovu nerozpadne? Nebo auto raději prodáte a peníze použijete na investici do jiného dopravního prostředku? Je to velké rozhodnutí.
Nejlépe bude, když si to spočítáme. Nebojte se! Vaše výpočty vás nasměrují správným směrem a pomohou vás zbavit stresu při rozhodování! Na základě výsledku se pak rozhodnete, co dělat.
 S některými opravami si člověk neporadí sám a měl by zavolat do servisu.
Mám opravit nebo vyměnit své auto?
Než se dostaneme k výpočtům, musíme si uvědomit, že je vždy více možností co dělat se starým vozem. Podle výsledku výpočtu lze například zjistit, zda se máme zaměřit na opravu nebo jeho výměnu. Do rozhodnutí vstupují také další faktory, jako je frekvence oprav a to, zda máte auto splacené nebo ještě auto splácíte.
Nejprve odhadněte hodnotu svého automobilu (bez oprav). K tomuto údaji je nejlépe použít různé webové stránky prodejců automobilů. Takto zjistíme hodnotu našeho auta. Řekněme, že vaše auto má hodnotu 31.000 Kč. Předpokládejme, že oprava bude stát 6.000 Kč. Oprava zvýší hodnotu vozu na 37.000 Kč.  Jestliže nejste schopni odhadnout hodnotu auta po opravě, mohl by vám pomoci zkušený opravář. Nemáte-li takového, počítejte s tím, že jste zhodnotili automobil o čtvrtinu částky vynaložené na opravu. V tomto případě by to bylo 1.500 Kč. Vezměte také v úvahu, jak váš automobil celkově vypadá. Prohlédněte si auto kritickýma očima a vyhodnoťte jeho rezavost, poničení interiéru apod. Podle toho zjistíte sám, zda jste opravou automobil zhodnotili.
V případě, že jste auto opravou zhodnotili o částku, kterou jste do opravy vložili a automobil byste prodali za cenu auta i opravy, je správné auto opravovat. Je-li váš ojetý vůz používán jen zřídka, je na čase vyhodnotit, zda auto neprodat.
I když vaše auto vypadá jako vrak, opravit se dá.
Na druhou stranu, pokud byla hodnota vozu 31.000 Kč a vy ho chcete opravit za 6.000 Kč, ale hodnota vozu po opravě se nenavýší nebo se navýší minimálně, asi je třeba se přiklonit k prodeji automobilu a celkovou částku 37.000 Kč použít k získání vozu, který bude v lepším stavu.
Máte automobil na splátky a dlužíte víc na svém autě než je jeho hodnota?
Opět si ohodnoťte svůj vůz přes webové stránky společností, které ojeté vozy prodávají. Vezmeme případ, že hodnota vozu je 31.000 Kč opět oprava činí 6.000 Kč. Řekneme, že oprava zvýší hodnotu vašeho auta na 37.000 Kč. Samozřejmě, že je třeba opět vzít v potaz celkový vzhled automobilu.
Pokud jste se rozhodli pokračovat v opravě, budete muset začít řešit a jestliže to vyřešíte, neznamená to, že nebudete muset řešit dál. Abyste zaplatili účet za opravu, je třeba sehnat peníze. Jak na to?
1.            Počáteční diagnostiku si nechejte udělat od důvěryhodného prodejce a nepředpokládejte, že jejich cena je cenou nejlepší. Uvědomte si, že částka za opravu je z větší části tvořena prací automechanika a je vždy vyšší ve větších servisech a zavedených obchodech.
Chcete-li najít spolehlivého automechanika za nižší cenu, zeptejte se několika přátel. Poté obvolejte všechny opravny a vyhledejte nejlepší cenu.
2.            Možná budete potřebovat jen vyměnit špatný díl za nový, nebo udělat jinou „obyčejnou“ opravu. Proč byste si nemohl vyměnit příslušný díl sám? Návod si najděte na internetu a pak si to opravte sami.
3.            Pokud je odhadovaná oprava stále příliš nákladná zeptejte se automechanika a pak i sebe (nezapomeňte na manželku nebo manžela), co je třeba opravit nyní a co může čekat na opravu i několik měsíců. Určitě můžete chvíli žít bez automatického stahování oken.
4.            Jestliže jste už srazili rozpočet za opravu na minimum je čas najít hotovost na zaplacení budoucí opravy. Ještě před tím než začnete hledat v polštáři, zkuste ušetřit v nedůležitých oblastech, jako jsou restaurace a nové oblečení.
Tak, máte opraveno a můžete vyjet.
A jedna rada na závěr.
Nekupujte si nové auto. Odpisy nového vozu klesají každý rok o 15% tj. za 5 let má automobil hodnotu jen 40%. Nejdražší způsob jak si pořídit automobil je pronájem. Každý měsíc se vaše splátka pokrývá odpisy vozidla a zároveň zisk prodejce. Vašim nejlepším rozhodnutím je koupit cenově dostupné ojeté auto.  Ojeté auto neznamená řeči o tom, že nemáte peníze, ale znamená, že jste dost chytří, protože jste nechali někoho jiného zaplatit za počáteční pokles hodnoty nového automobilu.Zobrazit více
Zobrazit méně
 

About the Author

You may also like these